Poprawią Mieszkanie dla Młodych

Krytykowany przez wielu program Mieszkanie dla Młodych w końcu ma być znowelizowany. Wiele osób skarży się na zasady programu i porównuje MDM do wiele lepszego ich zdaniem programu Rodzina na Swoim. Skarżycie się głównie na mniejsze dopłaty do kredytu hipotecznego, niskie limity i małą ilość banków biorących udział w MDM, aczkolwiek ta się ostatnio stale powiększa (http://mieszkania-dla-mlodych.blogspot.com/.../nowe-banki-w-programie-mieszkanie-dla.html). Wszyscy czekaliśmy na decyzje o nowelizacji programu i jak się okazuje doczekaliśmy się. MDM ma być znowelizowany, a pracuje nad tym Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.


Pierwszą rzeczą, która zostanie zmieniona jest sytuacja gdzie osoby kupują mieszkanie od dewelopera. Ustawa wyraźnie mówi, że dopłata do kredytu będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego jako ostatnia transza kredytu i jest przekazywana dopiero wtedy gdy zostanie zawarta umowa przenosząca własność lokalu  i tutaj pojawia się problem, ponieważ gdy deweloper inwestuje również z kredytu to  nie może udostępnić takiej umowy. Ma to zostać poprawione aby nie dochodziło do podobnych sytuacji.
Kolejna poprawka będzie dotyczyć osób, które wpłacają wkład do spółdzielni mieszkaniowej, która ta ze wszystkich wkładów finansuje budowę nieruchomości. Wysokość takiego wkładu to wartość szacunkowa, a program Mieszkanie dla Młodych wyraźnie mówi, że musi to być cena ostateczna. To kolejna rzecz, która jest teraz nie do przeskoczenia i będzie zmieniona.

No i co? Okazuje się, że wszyscy czekaliśmy na zmiany, które pozwolą na kupno lepszych mieszkań, w lepszych lokalizacjach. A tutaj okazuje się, że nowelizacja ma na celu tylko pomoc bankom i spółdzielnią mieszkaniowym. No cóż, może warto mieć jeszcze nadzieję, a nóż widelec coś zmieni się też i dla nas na lepsze. Co Wy sądzicie o tej nowelizacji? Napiszcie proszę w komentarzach. Nasza strona jest bardzo popularna i na pewno czytają ją również posłowie pracujący nad nowelizacją - może dzięki Waszym komentarzom coś do nich dotrze.Tymczasem życzymy Wam tanich kredytów hipotecznych i jak najwyższych dopłat.

8 komentarzy:

 1. To było do przewidzenia! Panowie Posłowie, prosimy podnieście limity - my chcemy mieszkania w centrum miasta a nie na obrzeżach. Nie chcemy dojeżdżać do pracy po 60 minut, a do najbliższego marketu jechać kolejne tyle. Ktoś mnie poprze!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie Cie popieram

   Usuń
 2. Haha, program dostępny od 3 miesięcy, a już nowelizacja! To tylko u nas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jA_JUZ_KUPIŁEM17 marca 2014 11:58

   Dokładnie, to marnotractwo czasu i pieniędzy. Jak można poprawiać po 3 miesiącach ustawę, która była przygotowywana przez tak długi okres czasu.

   Usuń
 3. Ja mam nadzieję, że zwiększą limity

  OdpowiedzUsuń
 4. I ja mam nadzieje, że zwiększą limity. Juz od dawna latam za kredytem i w sumie mam podpisać niedługo papiery w PKO BP. Kur nie wiem co robic, moze poczekac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, może zadzwoń do naszych doradców (formularz kontaktowy, na samej górze masz klikając w baner) oni są bardzo mocno w temacie banków i kredytów więc może coś Ci doradzą. Daj nam potem znać ;)

   Usuń
  2. Tak prosimy o zmiany zwłaszcza kwestii możliwości zakupu mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej. W województwie podlaskim MDM to jakaś porażka. W bankach siedzą niedoinformowani ludzie, którzy jedyne co wiedza o MDM to cena za metr kwalifikująca mieszkanie pod MDM.Nie znają ustawy, odnośnie problemu z zakupem mieszkania w budowie od spółdzielni pracownicy 4 banków dowiedzieli się ode mnie. W ogóle to jak stwierdził jeden z doradców z tym MDM to same problemy mogą być i namawiają do zwykłego kredytu,straszą jakimiś kontrolami itp.. w sumie to im (bankom) to się zbytnio nie opłaca więcej tylko formalności z takim kredytem maja tak mówią pracownicy banków, oprocentowanie i opłaty te same itd.tyle że dla mnie i myślę że nie tylko ,to wielka różnica dostać ok.16 tys dofinansowania a nie mieć nic. Także wielka prośba do osób mających wpływ na decyzję odnośnie zmiany w ustawie umożliwiającej zakup mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej , przynajmniej czworo moich znajomych z podlasia ma podobny problem.Mamy nadzieję,że tworzący ustawę nie mieli na myśli promowania developerów,choć nie mam nic przeciwko nim ich obecność na rynku jest jak najbardziej ważna, ale chyba mamy prawo do wyboru zakupu mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej, choćby dlatego że ceny są niższe , prosimy o w miarę szybkie prace, niektórzy z Nas w tym roku mogą mieć ostatnią szansę chociażby ze względu na wiek.

   Usuń

Zostaw komentarz