Zakup mieszkania - jak kupić mieszkanie

Zakup mieszkania to duże wydarzenie w życiu osoby kupującej. W tym artykule przybliżę Państwu jak
kupić mieszkanie aby być zadowolony i nie popełnić żadnej gafy. Artykuł omówi proces kupna mieszkania dla rynku wtórnego jak i prosto od dewelopera.

Zakup mieszkania w 7 krokachKrok 1 - poszukaj swojego wymarzonego mieszkania. Takie, które będzie Ci się podobało. Nie kieruj się tylko ceną bo niekiedy za 5 tysięcy złotych więcej można mieć dużo ładniejsze mieszkanie z ogródkiem lub dużym tarasem zamiast balkonu.

Krok 2 - gdy już znajdziesz mieszkanie to spróbuj wynegocjować niższą cenę. Deweloperzy specjalnie ją zawyżają bo wiedzą, że ludzie będą negocjowali. Ja w moim przypadku utargowałem około 15 tysięcy złotych.

Krok 3 - podpisz umowę przedwstępną z deweloperem. Będzie się to wiązało oczywiście z zaliczkowaniem mieszkania (optymalna kwota to 5 tyś. złotych zaliczki) . 

Krok 4 - uzyskaj kredyt lub dopłatę w programie Mieszkanie Dla Młodych. Nikt nie kupuje dzisiaj mieszkań za gotówkę. Pomoże w tym Ci nasz ranking kredytów hipotecznych w programie Mieszkanie Dla Młodych, który przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.

Krok 5 - Odbierz mieszkanie od dewelopera. Pamiętaj aby wszystko sprawdzić. Możesz posiłkować się rzeczoznawcami. Pamiętaj również, że jeśli czegoś nie zauważysz przy odbiorze to możesz skorzystać z prawa do gwarancji lub rękojmi, a deweloper poprawi mieszkanie.

Krok 6 - podpisanie umowy - Pamiętaj, że jeżeli coś nie pasuje Ci w umowie to możesz poprosić o jej zmianę dewelopera. Umowę należy podpisać u notariusza - przygotuj się na dodatkowe koszty, które poniesiesz ty, a nie deweloper.

Krok 7 - Zapłata podatków. O wszystkim poinformuje Cie notariusz. Może być tak, że u notariusza zapłacisz większość podatków.